FG constitutes boards of agencies and parastatals

President Mohammadu Buhari has approved the constitution of the Governing Boards of Agencies and Parastatals, under some Ministries, as well as the appointment of eminently qualified Nigerians to fill the Board positions, numbering 209 chairmen & 1258 members
Full list:

SNORGANIZATIONCHAIRMANMEMBERS
AUTONOMOUS BODIES
1National Boundary CommissionVICE-PRESIDENTUGOCHI NNANNA KALU; YAKUBU TSALA;

HON. MOHD B. LIKINGO; OBONG RITA AKPAN; BARR. BAYO OLORUNWO; BARR MOHD LIMAN;

2National Institute for Policy and Strategy Studies (NIPSS)GEN. JOHN SHAGAYA

RTD

HON. ABDULLAI MATORI; DR CHIDIA MADUEKWE; DR. FEMI MAJEKODUNMI; IBRAHIM KABIR MASARI;
3Border Communities Development Agency (BCDA)VICE-PRESIDENTAFAM OGENE;

HON. SAHHED SALAWE; LEONELA J. OMO; RABIU GWARZO; AHAMED ALTI;

IDRIS SANI BUKO;

4National Planning Commission (NPC)VICE-PRESIDENTPROF FUNSO ADESOLA; SHUAIBU OSUNE;

ALH MUJTABA AHMED;

OFFICE OF THE SECRETARY TO THE GOVERNMENT OF THE FEDERATION

 

1NATIONAL COMMISSION FOR REFUGEESHON. PETER BIYENO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE
2FEDERAL ROAD SAFETY COMMISSIONBUKHARI BELLO ESQABDULLAHI SIFAWA CAPT. TUNDE ADEDIMEJI HON CHIBUZO OBIAKOR

AMB. SAIDU MOHD (OON)

BASHORUN DAVID OYEWOLE

3NIGERIAN CHRISTIAN PILGRIMS COMMISSIONREV. YOMI KASALIEMMANUEL EBOMUCHE EZEKIEL AGAZU

DR ISRAEL AKANJI

PAS. ANTHONY FASIPE REV. JIDDA MUSA

REV YUSUF BINIYAT FORGIVEN AMACHREE

4NATIONAL LOTTERY TRUST FUND (NLTF)HON. CHRISTOPHER ETAHON EMMA SALE

H.E. LUCKY IMASUEN BARR FABIAN OKONKWO OPE SALAMI

GODWIN MAKEERI RIFKATU HABU MARI

 

5NATIONAL LOTTERY REGULATORY COMMISSIONALHAJI FATAI IBIKUNLEHON BODE OGUNLEYE BONIFACE WAZIRI CHIEF (MRS) YEMISI ONI OBO AWUSA ABDULBASIT ABDALLAH ABUBAKAR Y. RAJAB
1NATIONAL ATOMIC ENERGY COMMISSION (NAEC)EXECUTIVE CHAIRMAN/CEOJOHN ANUCHA PROF A.S SAMBO PROF L. BILBIS

DR.MAURICE EBONG EMMANUEL CHIKEALOA ADE ADETIMEHIN

HON. MAMMAN ALKALI

FEDERAL MINISTRY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
1National Agency for Science and Engineering Infrastructure (NASENI)MR PRESIDENTDR YAHAYA ETSU ALH SABO NANONO

ENGR GARBA LAWAL DASSS RILWAN HUSSAINI ABARSHI HON. KUNLE SANDA

THIRD OTEH

ARC. SANI MINJIBIR

2Federal Institute for Industrial Research, Oshodi (FIIRO)IBRAHIM DAN’AZUMI GWARZOMRS TOKUNBO FAYOKUN HON. CHUCKS LOLO ABUBAKAR UMAR NA’ABBA
3Project Development Institute (PRODA)DANIEL ONYEPROF. MUHD MUAZU ELDER GABRIEL AKPAN ABUBAKAR Y. DAGACHI DIRAN ANYABEKUN
4Sheda Science and Technology ComplexSEN AYO ARISEDR WASIU OLATUBOSUN ENGR KEVIN NJIDEAKA ROTIMI EROGBOGBO ENGR BALA ABDULLAHI N. SHUAIBU SIDI BUKKUYUM MOHAMMED D. US KOLAWOLE YUSUF INUWA MAI MANGORO GALE IDRISS
5Nigerian Institute of Science

Laboratory Technology (NISLT)

DIRECTOR

GENERAL/CEO

UGOJI ONYEBUCHI

 

6Nigerian Institute for Trypanosomiasis Research (NITR)HON. SHEHU HARUNABARR EDWARD SADO HON. AKEEM MUNIR PROF EMMA OGUNSAKIN HON UMAR EL YAKUBU ALH UMAR A. KAMBA CAPT. ABUBAKAR ANKA ALH. AHMADU YARO

DR AMINU MAGAJI

7National Space Research and Development Agency (NARSDA)VICE PRESIDENTERIC ARUBO KANJAL MRS NONYE N. OKORO ABDULKADIR YAHAYA
8National Biotechnology Development Agency (NABDA)PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECHFAMOUS DANEMUGHA

ARC. ISRAEL A. BABATUNDE LAWAL ALIYU K/NAMODA HARUNA BALAMI

MAUTI AOKA SHOABU

9National Board for Technology Incubation (NBTI)PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECHFRNCIS EKPEYONG MRS TOYIN ADESOLA PETER OWOLABI

RT. HON AMECHI NWOHA ALH SHITTU S. SITU

MANI ALIYU GARKUWA CDR. SALEH BODES MUSAJO BUBA

ENGR IBRAHIM MAMAN

10Raw Materials Research and Development

Council (RMRDC)

HON. ABDULLAHI WAZIRIHON. SALIU U. GIDADO AISHA SHETTIMA SMITH DR KABIR MOHD KOFA ALIYU FADAMA GUMI KINGSLEY EZENWENYI BARR. LANRE AGORO SHERIFAT ADEKANMI SIR. HART IDABELEMA BARR. FEMI ATTE
11Nigerian Building and Road Research Institute (NBRRI)HON. WILLIAM WAKNICHIEF GIBSON CHIGBU ALHASSAN UBA IDRIS OPEYEMI MOROUNKEJI
12Nigerian Leather Science Technology (NILEST)PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECHNADU KARIBO UMARU MODE HILIYA SHEM YAUTE DAMISA

ALH. ISAMOTU A. ISIAKA

PROF S. OLANIYONU

 

13National Office for Technology Acquisition and Promotion (NOTAP)PERMANENT SECRETARY, FED MIN OF INDUSTRYBARR. YOMI OMOYINMI ALH BABA ALI KAKA
FEDERAL MINISTRY OF AVIATION
1Nigeria Airspace Management Agency (NAMA)DR YAKUBU LAMEABDULLAHI Y. GASHU’A CAPT. IBRAHEEM OLUGBADE
2Federal Airports                  Authority of Nigeria (FAAN)OTUNBA NIYI ADEBAYOAKINGBESOTE M. AKINYEYE SULEIMAN MOHAMMED BELLO BELLO BABURA
3Nigerian College of Aviation Technology, ZariaMRS DEBORAH S. ILIYASCHIEF SIMON OWHOFA
4Nigerian Meteorological AgencyDR SIMEON ADEYEMI AFOLAYANOTUNBA J.F ALAKE DR CHICHI ASHWE
5Nigerian Civil Aviation Authority (NCAA)BARR MOHAMMED ABDULLAHICHIEF EDET NKPEBRE UZOMA IGBONWA HON. ADISA ADENIJI MOHD SALAU KAFI
FEDERAL MINISTRY OF SOLID MINERALS
1Nigerian Geological Survey Agency (NGSA)RT. HON. EMMA BASSEYHON. AKEEM OLATOYE PASTOR ADAMU YAKUBU MASUD A. YUSUF LUKMAN O. OWOLEWA BARR IKENNA IHEZUO ALH. SALIU WORU
2National Steel Raw Materials Exploration Agency (NSRMEA)DR YOMI FINNIHDR ADEMOLA A. ONIFADE ALH YERIMA BULARAFA
3National Metallurgical Development Centre (NMDC), JosBARR SEBASTINE IBEZIMKUNLE DADA

MR. MARTINS BISONG LANRE ADESINA

4Council of Nigerian Mining Engineers and Geoscientists

(COMEG)

CHIEF GODSPOWER OKPOINO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE

 

5National Iron Ore Mining Company (NIOMCO), ItakpeMINISTER OF SOLID MINERALSALUKO JULIE OLUBUKOLA BARR C.C UDENWA

IRO DANFULOTI

ALH MOHD OMEIZA LAWAL

FEDERAL MINISTRY OF PETROLEUM RESOURCES
1PETROLEUM TRAINING INSTITUTE, EFFURUNDIRECTOR GENERAL OF DPRTOLULOPE SODIPO MUHD JIBRIN BARDE
2NIGERIAN NUCLEAR REGULATORY AUTHORITYMR PRESIDENTHON. JOSEPH OLANIYAN ENGR.AKPAN OKON
3PETROLEUM EQUALIZATION FUNDREPRESENTATIVE OF MINISTRY OF PETROLEUMAMB. TOYE OKANLAWON GONDINA MUSA SAMBO ENG. CHRIS OGIEMWONYI CHAMBALAIN ADIASO
4NIGERIAN CONTENT DEVELOPMENT AND MONITORING BOARDMINISTER OF PETROLEUM RESOURCESSEN. MOHD SANI SALEH
FEDERAL MINISTRY OF FINANCE
1Nigeria Customs ServiceMINISTER OF FINANCEALH. ABUBAKAR KARI

MR ODUBUMI SOLARIN

2Agricultural Credit Guarantee Scheme FundOLUBUNMI O. SIYANBOLA

(Rep. MINISTER OF FINANCE)

KUNLE  ELEGBEDE DR. HARUNA YERIMA

CHIEF A. KAYODE ADEBIYI CHIEF KINGSLEY ILONA PATTY ETETE

BARR REDRO MADUKA

3Nigerian Export and Import Bank

(NEXIM)

SEN MOHD. A. MOHDADESINA ADEGBENRO

HAJIYA RAMATU AHMAD

4Nigeria Deposit Insurance Corporation (NDIC)CHIEF BODE MUSTAPHAALH GARBA BUBA BELLO GARBA

GEN, J.O.J OKOLOAGU MUDASHIRU MUSTAPHA BARR FESTUS KEYAMO MR. ADEWALE ADELEKE

5Asset Management Corporation of

Nigeria

MR. MUIZ BANIRE, SAN
FEDERAL MINISTRY OF AGRICULTURE & RURAL DEVELOPMENT

 

1Federal College of Produce Inspection and Stored Products Technology, KanoAMB ABUBAKAR SHEHU WURNOMR NICHOLAS AJAYI OLUSOLA OYEDEJI UGOCHUKWU A. OCHEMBA HAJIA LARABA DATTIJO MUSA ADAMU GARKUWA SHERIFAT OKOSI
2Agricultural Research and Management Institute (ARMTI) IlorinHON. DONATUS NWANPASIRAJO GARBA BAGUDO ABUBAKAR AHMAS
3National Centre for Agricultural Mechanization (NCAM)SEN. KOLA BAJOMOALAYA DAUDA ALABA SEN.UCHE EKWENIFE

SAKA BABATUNDE ALAGBO

4Agricultural Research Council of Nigeria (ARCN)BARR. ADETUNJI T. AJAGBEJOEBA WEST

BARR. ADENEKAN SHOGUNLE ZUBAIRU MOH’D LAWAL

DR DANLAMI W. LENKOP

5Nigeria Agricultural Insurance Corporation (NAIC)ALI. MUHAMED MAGASHIPRINCE E. OJONG AYUK ABDULHAMMED HARUNA
6National Cereals Research Institute, BadegiBARR GABRIEL ENABOIFOMRS OFFONBUK C. AKPABIO

MR BAKAI OKEDARA

MRS THERESA NWIGWE
NAFIFE MAMMAN IDRIS
ADO DANJUMA
MRS REBECCA APEDZAN
7National Veterinary Research Institute, VomCOMRADE MARLIN DANIELDR GRACE N. CHIDA

MRS JUMOKE OKUNLOLA

JIDE OWOKA
MR. ADEBAYO OJORA
HON. STAN DARA
AMINA DALHAT
SALE KUSANI WUDIL
MAHE S/GOBIR
PAULINE KAIGAMA
AKIODE O. OLUBUNMI
HON IBRAHIM TASHI
ALHAJI MOBO KASSIM
8National Root Crops Research Institute, UMUDIKEHON. C.UBAEUGENIA TAKON ADELOWO ADEBIYI

MR. BOLADE AKINYEMI

ABDUL ADAMA
HALIMA BEN UMAR
BALA SAFIYANU
ENGR AMINU GANDA
YAHAYA D. MARADUN
FATIMA YAWULE
ALH TIJANI GONI MADU
YAKUBU SHUAIBU GUMSHAR

 

MURTALA L. MUSTAPHA
DANLADI CHIYA (JP)
9Nigeria Institute for Oil Palm Research, BeninEMPEROR CHRIS BAYWOODRT. HON. EMMA EKPEYONG HON IMAM GALADANCHI
CHIEF WALE AROWOMOLE
ALH. TAJUDEEN LEMBOYE
ENGR LAWRENCE NWEZZA
BEN KURE
YUSUF ABDULLAI GARO
ENGR. ABDU KANTI
MOH’D GUJBA
ALH. SULUM WAKIBE
CHIEF SYLVESTER AMEH
SUNDAY KOLO
10Institute of Agricultural Research, ZariaJOHN GABAKUMR EDET USEH

BALARABE WAKILI

PROF. STEPHEN FAPOHUNDA
ROTIMI ISHOLA
RT. HON STANLEY OHAJURUKA
HUSSAINI S. DAKINGARI
MOHD AHMED BABURA
NASIRU A. KURYA
ADAMUMALLAM GANA
DR MUSA GARBA MUSA
BASHIR MUSA SATI
DR DAN MAIGORO
11National Animal Product Research Institute, ZariaDR EMMANUEL GEMADEHON. BAMIDELE FAPARUSI

PRINCE RABIU OLUWA

ENGR. ABBA MATO
SHABI AHAMED
AMINU MUKTAR ABUS
BELLO DANBABA BINJI
AISHA ABDULLAHI
ALH. ALI MODU TELA
AMINU SHUAIBU MASARI
MARYAM SALIHU IBRAHIM
RT. HON.DAN AKPAN
BELLO ISA BAYERO
12National Horticultural Research Institute, IbadanGEN GARBA MOHAMMEDCHIEF MATHEW EHIGE

MRS. KAFILA OGBARA

ALH. BABATUNDE ELIAS
YEMI EREWA
HON. LUKE CHUKWU
ZUBAIDA D. ABUBAKAR
HUSSAINI LEMA
ALH SADU M.UMAR
BARR. MUSA LAWAN
HASSAN ABUBAKAR
HON AYUBA SALEH SHEDA

 

13Lake Chad Research Institute, MaiduguriRT. HON. ADEWALE OMIRINAHMED OLALEKAN

GARBA BALA

ARCH ABDULWAHAB USMAN
HON DEJI AKANDE
MARYAM UBA AHMED
UMAHYAH Y. ABDULLAI
ABDULLAI A.ZABARAU
LAWAL HUSSAINI BILBIS
ALH BUNU KAIGAMA
HAJIYA UMANI SHUAIBU
AGATI EMMANUEL JAMES
USMAN JUSTICE
14Nigeria Institute of Oceanography and Marine Reasearch (NIOMR), LagosALH ABDULMALIK USMANREV.PETER OBADAN

OLUOMO SUNDAY AKERE PROF ADIO AFOLAYAN

VEN. IFE OKUPEVI
FRANCIS UBILI
ALIYU MOHD ISMAIL
HAYATU TAFIDA
ABDU DAN MALLAM
KAREEN FATIMA MOHD
SAM ADEJO OKEDI
SHEKINAT TAYO ABUBAKAR
15COCOA RESEARCH INSTITUTE OF NIGERIA,IBADANJ.A.O. ABDULLAIDR DAVID AJENEBO

ENGR. OKON NYA TOYIN AIYEBUSIWA

MRS BAMIDELE HUSSEIN
ABU GBADAMOSI
JONATHAN ZAMUNA
MADINA RAZAK HASSAN
HON MAIJAWA DOWOYO
DAVID CHAHUR
OTHMAN MAIMUNA
HELEN IDOWU YUSUF
YAKUBU D. ABUBAKAR
16Institute of Agricultural Research and Training, IbadanSEN. TITUS OLUPITANCHIEF EBIMOYO IKUROMO MR AFEISUME AGBORUMI

Barr. BABATUNDE A. TOLASE

MOSHOOD OJUAWO
CHIEF EBERE MUONEKE
SANI ALHASAN
SHEHU ALIYU UNGOGO
ABDULLAI KABIR MAJE
ALH ADAMU ALHASSAN
ENGR. MOH’D MUKINTA
MRS ABAYA R. ADESHINA
ENGR PERRY NTUK
ALIYU ZAKARI

 

17Rubber Research Institute,BeninSALIU AKAWUANGELA OGEYI ODE
ARC. SAMSON RUFAI
K.B SHABA
AMINU BELLO YAKASAI
SIR SYLVESTER EZE
AHMED TIJANI YUSUF
COMD. AHAMED BUNZA
ALH ALI YERIMA
BABA MUHD MUSA
EPHRAIM ANYAM
ISIAKA MAGAJI
18National Institute of Freshwater Fish, New BussaDR EMMANUEL AKABECHIEF DAMFEBO K.DERI ALHAJI MUTIU ARE

YUSUF BICHI

CAPT. VINCENT OYEPATA
ALHAJA FOLASADE ADEYEMO
HON. ELDER CHIME OPARA
DEBORAH NANA ILIYA
HASSAN MOHD M/MADORI
HON SANUSI U. JAMBWALLE
HADIZA ABDULLAHI JIMETA
TIMOTHY IGBA AGBENDE
MALLAM AMINU ABDULLAHI
19National Agricultural Extension Research Liasion Services, ZariaDR LEKE PITANCHIEF SHAGARI ONI MRS ESTHER U. EKARIKA

MUYIWA OGUNYEMI

ANNA M. KOLAWOLE
GANIAT ALLI BALOGUN
UGONNA CHIMEZIE

MOHAMMED ADAMU ALIYU SULIEMAN

HAJIA YAGUNA ALH SHERRIF HON. JAMES Y. AYUBA LAWAL SULEIMAN

20Federal College of Animal Health and Production Technology, IbadanPROF VINCENT IDIGIEADEBAYO KAZEEM

OLORI YEMISI ADEWOLE REV. PETER Y. OGANTO

OLUMIDE O. ELESIN
DR. TUNJI SONOLA
MGHOR ROSELN OBIOMA
YAHAYA KAWO
ABBAS ANAS ADAMU
MANU JALO GANGUMI
HON MS FINNEY DAVID
HAJ. SALIFATU MAHMOD
YAHAYA ISAH DANLADI
21Federal College of Agriculture,

Ibadan

TEJU PHILLIPSAISHAT ALUBANKUDI

CHIEF E. O. AKINBOLADE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Federal College of Agriculture, Akure

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHIEF BAYO OYERO

ALHAJI LAWAL ALIYU
MRS KATE OFFOR
LABO TAFIDAN BUNZA
BUHARI KAURA-NAMODA
ABDULLAI TALBA DALORI
MAJOR MUSA MADI
MRS EMILU CHIDAWA

YUSUF KAYODE MAJA HELEN EFFIONG, ESQ HON. ISAAC OSAHON

FITZGERALD B. OLOROGUN ABDULAZEEZ YAHAYA
MRS TOLA AWORH
IDOWU SUTTON
DR PETER OGBUKA
BARR U. NNANNA-OKORO
UMAR DALHATU
BELLO MALAMI RAFI
ALHAJI ALIYU ABUBAKAR
BENSON ENIKUOMEHIN
MIKE T. IWOKWAGH
LYAL ALI. HASSAN
23Federal College of Agriculture,IshiaguSHEGABA UMARATIMIEBI PHILLIP

TAJUDEEDN SOLANKE

MRA MAGARET IGWE
MADUMERE DIMGBA
EBUBE AGU FELIX OKAFOR
ALH UBA DAN BAYYE
SABO WADA RINGIM
JACOB GBAGADE
ADAMU PATA
MRS OMONALE G. OLADEPE
SALIMA MAKAMA
SARATU GARBA ABDULLAHI
24Federal College of Fresh Water Fisheries Technology, New BussaALH. ABUBAKAR BABBAPRINCE BOLOYEI SOFADE ALHAJI JIMOH GARBA

HON. AKEEM AROLE FANCY

DOTUN OWANIKEN
SULAIMAN WADA
MRS ANN. E. ALIGWE
ALH. MOH’D UMAR WARA
MOHD NASIRU KIRI
THOMAS KOMO MARYAM
HON. SANI GAMBO
ABDULRAHEEM KHADIJAT
ISA IBRAHIM
25Federal College of Animal Health and Production Technology, VomDR EMMANNUEL SAMUEL ABAFRED IGWE SOGO AJIKEOLA

SIMBIAT LONGE

 

IVOR ADA NWANCHUKWU
SA’ADU ABASHE G/MALLAM
HON ADAMU SARKI MIGA
ABUBAKAR GARADAI
ALHAJI UMAR BAFFALE
JOSEPH A. ENVULANDU
HON. EVELYN CHUKWU
CHUKWUDUM D.OGBOGU
26Nigeria Stored Products Research Institute,IlorinENGR NICK WANDEOLASUNKANMI T. JIMOH

HAJIA ZAINAB GAMAWA

SA’IDA SA’AD BUGAJE
SANTURAKI WAJA
PROF. SALISU A. ABDULLAHI
BARR. AMINA MUSA GU’AR
MRS. CHARITY M. BULAMA
27National Agricultural Seed CouncilMINISTER OF AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENTENGR YOMI ADEMEFUN GEN CHRIS UGWU(RTD) MUSA IBRAHIM

SENES VICTORY

FEDERAL MINISTRY OF COMMUNICATION

1Nigeria Information Technology Development Agency(NITDA)PROF ADEOLU AKANDEHON. KAZEEM SALAKO DR LAWAL BELLO MORIKI

HAJIA BINTA MOHAMMED MR UCHE ONWUDE

RT HON ABDULLAI  BELLO SEN J.J. AKPANUNUDOEDEHE

2Nigeria Postal Service(NIPOST)BARR MAIMUNA

YAHAYA ABUBAKAR

TUNDE AGBABIAKA

MAINASARA A. SANI

3Nigerian Communications Satellite (NIGCOMSAT) LTDCHIEF GEORGE MOGHALUZAINAB IBRAHIM JABO COMDR CHIDI OKONJI

FEDERAL MINISTRY OF ENVIRONMENT

 

1National Parks HeadquartersHON. BEN NWOBASHIMR CHRIS DIRISU JOKO PELUMI

ALH UMARU USMAN GANBO ASKIRA

2Forestry Research Institute of Nigeria, IbadanALHAJI KAUMI DAMBOAHASSAN MUSA DABUPOR MRS DOYIN  OGUNBIYI MRS LANRE OTITI ABUBAKAR M. MAIKUDI AYUBA ANDREW BUTSWAT

FATIMA DANJUMA

3National Oil Spill Detection and Response Agency (NOSDRA)SEN. AYO AKINYELURE

 

4National Environmental Standards and Regulations Enforcement Agency (NESREA)BARR. IYIOLA OLADOKUNAMB. BALARE RANO ALESHINLOYE RILWAN PETER AKOR
5Enironmental Health Registration Council of Nigeria (EHORECON)HON MOHAMMED INUWA YAHAYAINSTITUTIONAL REPRESENTATION
6National Agency for      Great Green Wall (NAGGW)BARR. GBADEGESIN ADEDEJIHON. DENIS IDAHOSA MR TOSIN AYOADE DR. AYUBA ILLO

ALH. BASHIRU AJIBABI ALH ISA B. GALADINCHI

MRS. SALOME A. JANKADA ALH IBRAHIM ALI GADAKA ABUBAKAR MOHD GADA ZUBAIDA ISMAILA JAHUN

7National Bio-Safety Management Agency (NBMA)HON NAKANDE DASUKIABDULRAHEEM BABATUNDE DR EFFIONG ETUK
FEDERAL MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
1Institute for Peace and Conflict ResolutionSEN. ABBA AJICHIEF ALOY NWIBO PETER AFUM AGASOKOA

RT. HON. ALEX UKAM EKOR HAUWA BABA AHMED MUSTAPHA M. KIYAWA BARDE GWARNA

HAJIYA JUMAI MUHD

2Nigerian Institute for International Affairs, LagosHON BATURE UMAR SAMBOSULE MUSA

MR. ALPUNSU NJOBDI AMB ABDULLAI BAGE MARCON NLEMIGBO BARR. JUSTIN REWANE MRS BUNMI OBAKOYA

3Directorate of Technical Coorperation in AfricaMINISTER OF FOREIGN AFFAIRSHON. CHIME NZERIBE FATIMA B. BASHIR ALH SAIDU MOHD
4Nigeria Directorate of Technical Aids CorpsEXECUTIVE CHAIRMAN/CEOELIZABETH JIBRIL MATTHEW M. OGUNJIMI ALHAJI TAKUN YAU

ZAYNAB NASSARAWA KWARA ALH. SAIDU SEULANSO

MINISTRY OF FEDERAL CAPITAL TERRITORY

 

1FEDERAL CAPITAL DEVELOPMENT AUTHORITYHON. MINISTER, FCTHUSSAINI MONGONO YUSUF LUKA GAMBO ALH. BALA MAMMAN DR. KINGSLEY UFERE BARRISTER EDO UKPONG ABUBAKAR MOHAMMED ENGR. SEGUN SOMOLE HADIZA LADI ABDULLAHI

EXECUTIVE SECRETARY, FCDA

2ABUJA INVESTMENT COMPANY LIMITEDBELLO I. DAMAGUMABUBAKAR SANI PAI ADO UBA YAKASAI IRETI H. KINGIBE

ALHAJI YUSUF TSAYYABU ALHAJI HASSAN Y. GWAGWA SEGUN MODEYIN

JOASH OJO AMUPITAN A’ISHA ISMAIL MUKHTAR YAHAYA IBRAHIM

SHU’AIBU YAMMA ABDULLAHI KABIRU USMAN

HON. OSITA OPARA

GROUP MANAGING DIRECTOR

3ABUJA PROPERTY DEVELOPMENT COMPANYMOHAMMED IDRISENGR. E.A.  OLUWADAMISI ENGR. OBIORA FELIX NWANKWO ESV. ADAMU KASIMU

REP.OF ABUJA INVEST.CO LTD. MUKHTAR GALADIMA

ARC. GABRIEL YAKUBU ADUKU HON. YAKUBU ADAMU

HON. MOHAMMED A. SADIQ KABIR GARBA  MANI MD/CEO

4ABUJA ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCYDR. BAWURA YAHAYACHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. JAFARU GWARZO MRS. HAILMARY AIPOH HON. MUSA I. JATAU

PROF. MUHAMMED A. GARBA KUNLE ELEGBEDE

ALIYU HABIBU DAURA AYAJIFE OGHENE DIRECTOR, AEPB

 

5ABUJA INVESTMENT AND INFRASTRUCTURE CENTRESEN. OLORUNINBE MAMOORAENGR. DAN OJI TONY EJINKEONYE MIKE OHIANI

JAMES EGAH NDAYE HON. DANJUMA DAUDA ENGR. DAHIRU DASIN

POLYCARP NWABUEZE UDAH UGOCHUKWU BEKE

GRP CAPT. ZAGI RABO ZAKKA COORDINATOR

6FCT UNIVERSAL BASIC EDUCATION BOARDDR. KABIR IBRAHIM MATAZUUSMAN YAHAYA

PRINCE ABUBAKAR TANKO MR. JIBO ABDULLAHI

COM. STEPHEN A. KNABAYI ALH. USMAN ABUBAKAR DAFA HRH ALH. ADAMU ABDULLAI, (ETSU OF YABA)

CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC MRS. IFEOMA NWAKAMA

DR. RABI’U U.MOHAMMED,mni PASTOR DAVID AMOS WETBEN SALIHU AKAWU

DIRECTOR, UBE

7FCT SCHOLARSHIP BOARDHON. ABUBAKAR J. GIRIHRH ALH. JIBRIN H. TANKO, (GOMO OF KUJE)

ADO UBA YAKASAI ABUBAKAR LUKMAN ZUBA MR. DAJI USMAN

MR. MATHEW BEJAKAI MALAMI YAKUBU

MR. Y. E. TONY

DIRECTOR, FCT SCHOLARSHIP BOARD

 

8FCT SECONDARY EDUCATION BOARDALH. MUSA YAHAYAMR. SUNNY MONEDAFE YAKUBU SANI STORES CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

MRS. CHIMEZIE NWAOBIARA HON. RABILU ZUBA HASSANA NYELANG

USMAN IBRAHIM MRS. AISHA A. JIJIWA

DIRECTOR, SEB

9FCT PRIMARY HEALTHCARE DEVELOPMENT BOARDDR. SHEHU MAHDICHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. ABBAS BABA DR. ADEMOLA ALAO

DR. LAWAL GIDE FUNTUA DR. SHABIHUL HASSAN DR. AMINU MAI

EXECUTIVE SECRETARY (PHDB)

10FCT WATER BOARDENGR. KASHIM A. ALIMR. ODUN EMMASEALU REPRESENTATIVE OF SDG, FCT ENGR. SHEHU HADI

ENGR. ZEKERI A. MOMOH BARR. YAKUBU H. GANA ADEAZEE J. OLISAELO DAVID KER GWAMBE LAMIDI SALIHU

AMINU A. RABADU DIRECTOR, WATER BOARD

11ABUJA BROADCASTING CORPORATIONFARUK U. MOHAMMMED, mni.COMRADE PAUL ELLA ABECHI GM, ASO RADIO

GM, ASO TV

MR. JOSHUA TOKURA

COMRADE ADAMU MOHAMMED HON. AMINU DANMALIKI

BALA MUHAMMED YUSUF NUHU, mni

IBRAHIM MODIBBO HAMMAN IBRAHIM B. MAGAJI MANAGING DIRECTOR

 

12AREA COUNCIL SERVICE COMMISSIONISA RAMATU SA’ADUALH. MUHAMMED A. LOKO HON. BOBOYI CHIYA IBRAHIM KOKO KUJE

ALH. AHMED BABA

COM. YAKUBU KUDAMBO. Rtd. MR. PATRICK OGAYEMI MOHAMMED NAFIU LAWAL ABUBAKAR AL’UMMA

IDRIS ABBAS, (SARKIN LANZAI) USMAN A. MUSA

DIRECTOR, ACSC

FEDERAL MINISTRY OF LABOUR AND EMPLOYMENT

 

1National Directorate of EmploymentMINISTER OF LABOUR AND PRODUCTIVITYASIWAJU O. BASHORUN SEN. CHRIS ADICHUE MALAM SANUSI YAKASAI ALIYU UGBANE
2National Productivity CentreBARR EYO NSA EKPO
3Michael Imoudo National Institute for Labour Studies (MINLS)HON HERMAN HEMBE
OFFICE OF THE HEAD OF CIVIL SERVICE OF THE FEDERATION
1Administrative Staff College of NigeriaNDUKA ANYANWUABBAS AHAMED GAND ADAMU MUSA

DR BRUCE UGBODE

DR. ADEEYO O. ATILADE

FEDERAL MINISTRY OF YOUTH & SPORTS DEVELOPMENT
1Nigeria Footbal Federation (NFF)/Nigeria Football Association (NFA)PRESIDENT  IS TO EMERGE BY ELECTION BY MEMBERSMR WALE OLADUNJOYE ALH. SANNI FEMA

AKINTOBA ADENIYI FATEGUN SANI MUSA T. MARAFA

2Nigeria Institute for Sports(NIS)IBRAHIM GALADIMADOTUN OWANIKEN ALHASSAN MUKTAR LAMUS DR. B.T. SALAMI

 

3Citizenship and Leadership Training CentreALH. ABUBAKAR BADAABDULKADIR HAMMA ABUBAKAR ABDULLAHI MRS HEMBADOON AMENA BARR WALE FAPOUNDA DR. CHINYERE OKWU ONU ABDULLAHI I. YANKUZO
4National Youth Service CorpsAMB. FATIMA BALABARR DAYO AJIBOLA HAJIA BINTA MUAZU

ABUBAKAR NABABA UMAR

FEDERAL MINISTRY OF POWER, WORKS & HOUSING
1FEDERAL HOUSING AUTHORITY (FHA)SEN. LAWAL SHUAIBUCHIEF YEMI ADARAMODU ATTAIRU ISA ESQ

MOHD SAGIR HAMIDA SURV. KUNLE BUSARI SEN. ADAMU NIKAU ABDULLAHI MOHAMMED ALH ABDULLAI MINIBIR

ENGR. OMOLAFE S. ADEDAYO

2FEDERAL MORTGAGE BANK OF NIGERIA (FMBN)MR ADEWALE ADEEYOALH. AJI KOLO BAMA

NB. THE OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION.

3NATIONAL RURAL ELECTRIFICATION AGENCY (NREA)ENGR ALIYU A. DUNGURAWAIBRAHIM MAGAJI GUSAU JANGUDO SAIDU

OTUNBA ADENIYI A. IJOGUN MR. SONI IDAHAGBON BARR. SUWAIBA I. BAROU ALH. ABDULRAHAM RIBADU

FEDERAL MINISTRY OF WOMEN AFFAIRS
National Centre for Women DevelopmentJOY NUNIEHMRS OLUWASEUN OGUNLEYE DUPE BAKARE

BUKOLA ADEBUSUYI SANDRA MAGHODOR MRS. THERESA OHANUBA

HAJJA AISHA YAKUBU JIBO HAJJA DUMBA D. MIKAILA FATIMA BALA

HAJIYA SAFIYA DAUDA MRS UCHE A. ILOZUE MRS. LOIS MAIKORI

HON. KWAPNOE ALEX YOLA

AJANWA N. NWEZE

FEDERAL MINISTRY OF TRANSPORTATION

 

1Nigerian Shippers’ CouncilHON. MAI MALA BUNIOTUNBA SEYI ODUNTAN YEKINI NABENA

LAWAL S. YAKAWADA HAUWA MOHAMED MOHD DAIYABU M.

ALH. MUHD-DANJUMA MOHD ANGULU LOLO

SURV. LEKAN ADEKANBI

2National Inland Waterways Authority (NIWA)ADMIRAL IBRAHIM IKOBARR. EJIKE ANAKANI MUNIR UTHMAN MOHD HAJIYA HAUWA GADAKA EZEKIEL ADETUNLORO DR JOHN HARRY
3National Maritime Academy of Nigeria, OronDEMOLA SERIKITAIWO TAYO IBITOLA. SAN HON GARBA JIJI

SALE KUIDAWA

4Council for the Regulation of Freight Forwarding in Nigeria (CRFFN)CHAIRMAN, WHO IS TO EMERGE THROUGH AN ELECTION OF THE COUNCIL MEMBERSHON. DONATU OZOEMENA BENSON EDOSOMWAN ABUBAKAR TSANNI

MR. HASSAN JONGA SEN. BISI OYEWO

OTUNBA MOSHOOD TIJANI

5Nigerian Institute of Transport Technology (NITT)DR FRED LATIMO OGHENESUBEALH MUSA DANKADAI ISHAKU DANIEL

SANI BAKO KANGIWA MR. MARTINS I. USMAN

HON. ADAMU BULLACHUWA MUHAMMED I. IMAM

HAJIA FATI N. ABUBAKAR

AGBOOLA KELLY

POLICE SERVICE COMMISSION
1Police Service CommissionEXECUTIVE CHAIRMAN APPOINTABLE ONLY BY THE PRESIDENTGLADYS AMULEKE KELOBAS A. KERE OLAYINKA BALOGUN(RTD) HON. MUKTAR OKPANIKI MARIA E.A UKPANYANG SULEIMAN M. NAMADI
FEDERAL MINISTRY OF INDUSTRY TRADE AND INVESTMENT
1Nigerian Investment Promotion CommissionRT.HON. BABANGIDA NGORUJEHRH RAPHAEL S. SAMBO BARR LOWO OBISESAN MARYAM ADO GWARAM MR. ADEWALE ADELEKE HON. ALI SANI

FEMI OGUNSOLA

 

2National Automotive Design and Development Centre (formerly National

Automotive Council)

SEN. OSITA IZUNASONANKIN SAMUEL BAGUDU
3Consumer Protection CouncilMR. EMEKA NWAKPA (APPOINTED)EDEMA IROM

MR. SEBASTAIN AKPAN HON. AEMI IDA

CHIEF DONALD UGBAJA HON BENSON EFIONAYI COMRADE M.Z. NZIDEE ADARAMODU TONY HON. SESAN SOBANDE GANIAT A. QUADRI

BARR. ABIMBOLA SAMUEL HON RASAQ SALINSILE ALH (DR) AHMED AYINLA

ERNEST EKEMEZIE HON. BEN OKOLO

PRINCE CHIBUEZE APUGO CHIEF I.B. OKAFOR HON.BAR.PATRICK MGBEBU SAMUEL DAMAI

SULEIMAN YUSUF SALMA MUSA

ALIYU K. GWANDU. ESQ MUSA GARKI ABDULRAHAMAN G. ACHIDA JAMILU ALIYU ZANNA

ALH. MANSOOR TOUNGO HON. YAKUBU UMARU ENGR. T.Y. KATANGA ALH. H.S. MAIMAGANNI MOHAMMED U. TINAU MOHAMMED ADAMU ZUBZIRU USMAN

MR. FOLUSHO A. OGUNBIYI IDRIS DANJUMA

HON OZIGI MAYAKI ASEMA BAR BODUNDE M. OPEYEMI LYNN M. AGBA MOHAMMED ADAMU

4Tafawa Balewa Square Management BoardPRINCE ADENEKAN GBADEBOINSTITUTIONAL REPRESENTATION

 

5Lagos International Trade Fair Management BoardBARR MELA NUNGHEINSTITUTIONAL REPRESENTATION
6Industrial Training FundMALLAM MUSA GWADABEBARR PERES A. PERETUS WAKEEL AHMED JAJARE ROTIMI AKINDE
7Nigerian Export Promotion CouncilSEN. IBRAHIM MUSACHIEF EZE M. ANUGWOM

.

NB. OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION

8Nigeria Export Processing ZoneENGR. SEGUN ONIKABIRU TAFIDA SADIQ H. GWARZO

HON. TAIWO OKUNLOLA

9Standards Organization of NigeriaMINISTER OF INDUSTRY TRADE & INVESTMENTPRINCE ADESEGUN OLANIBI ALH. ABDULAHI A. ONYEMA PROF. AHMED LAWAL ENGR. HALILU HAMMA MRS. KET N. VOMHWANGE

DR. FELIX IDEH

10Small and Medium Enterprise development Agency of NigeriaMR FEMI PEDROHON. ALFRED AJOMA OLOKO

DR. TOKUNBO OSHIN DR. YAKUBU MACCIDO BARR NATHANIEL PARA YAKUBU MOH’D ADAMU HON. CHIMA EGWU

11Nigerian Commodities Exchange (formerly Abuja Securities and Commodities Exchange)ENGR MOHD JIBRIL IMAMINSTITUTIONAL REPRESENTATION
12Oil and Gas Free Zone

Authority

CHIEF TIMIPERE ALAIBETOPE KUYEBI

MURTALA ADHAMA

13Corporate Affairs Commission (CAC)PRINCE DAPO ABIODUNINSTITUTIONAL REPRESENTATION
14National Sugar Development

Council (NSDC)

BOLAJI ABDULLAIINSTITUTIONAL REPRESENTATION
FEDERAL MINISTRY OF INFORMATION, CULTURE AND NATIONAL ORIENTATION
1News Agency of NigeriaMALLAM WADA MAIDAISA ABBA ADAMU
2Voice of NigeriaIBRAHIM BUBAMR FEMI SOWOOLU CHIEF DELE OKEYA BARTH  UGWOKE BASHIR MAINA DUNGUS YAU ABDULLAI

 

3Nigerian Film CorporationENGR ABUBAKAR GAMBO UMARBARR. EMMANUEL PIPPA JOHNBOSCO ONUNKWO ABDULKADIR S. USMAN BENJAMIN ISIAH
4National Broadcasting CommissionMAL IKIRA ILIYASU BILBISSALIU BAMIDELE ALUKO RABI ANNA HARUNA

CHIEF AJIBADE E. BALOGUN HON. NDUBUISI K. AGBO DANLADI BAKO

DR. YUSHA’U AHMED HON. TIJANI MARAFA

5Nigerian Press CouncilSEN. FRANCIS OKPOZOWALE OKUNNIYI IDI FAROUK

ALH. JAMILU SHEBARA ALH. SANI SAIDU

6National Film and Video Censors Board (NFVCB)CHIEF TUNDE KILANIEFE NELSON YINKA RIKETTS

SEN. CLEVER IKESIKPO MR. KEPPY EKPENYONG CHIEF EDE DAFINONE HON K O EHIAGIMUSOR MR. NGOJI WARMATE ROPO SESAY ADEBOWALE OWOEYE ENGR. BEN OGUNTUASE

BARR ADERONKE ADEDAYO ABDUL YEKINI  ADELEKE MR. BENSON A. AKINSEYE MRS JOKE SILVER-JACOBS KEHINDE SOAGA

CHARLES AMILO PRINCESS UCHE OTTAH

CHIEF. EMMA BUKAR IWUH MRS INI EDEH

BARR. EJIKEME UGWU JAMILA SALIK, ESQ.

ALH. LAWAL Y. MAIAREWA

 

ABA GONKA SABO BABAGANA

HAJIA ZUWAIRA GAMBO ISHAYA KARU MAGDALEINE KUMU BARR. BABA  DALA BARR. MUSTAPHA MAFI AISHA ALIU UDA

MRS. UNE UGBA

MOHD ABUBAKAR KATCHA ZSALMAN MALLAM YUSUF RAUF AKANO

CHINDO FUDEL DAFAT

USMAN MAIYANGA                         T. JOSEPHINE DAUDU

MOHAMMED N. NASIR, fwc HAJ. MARIYA ABDULLAHI MUHAMMED G. HADEIJA SHEHU SULAIMAN

BELLO KATUNE BULA BELLO MARU

ABDULLAHI M. MAINASARA

7Advertising Practitioners Council of NigeriaHON. JACOB SUNDAYCHIEF DAYO ABATAN ALOYSIUS OKAFOR SANI TULU

AKOR SUNDAY

ISMAILA UMAR SIFAWA MURTALA ADAMU ATIKU

8Nigerian Tourism Development CorporationALH. SABO NANONOOMASAN BUWA BOLANLE KUKU PRINCESS TONIA AWAM MUSA MOH’D BELA MALLAM ALI GADAKA KENNETH O. ASALU

 

9National Commission for Museums and MonumentsMAMMAN DA UMMA DAMBOHARRISON OKPOZO SULEIMAN AHMADU MR LEKAN MABINUORI HON. ADE AJAYI

HON. NDUKWE OTIH MOH’D BALA NDABA AMINU SANI DUSTIMA TIJANI YAYARI

ALIYU YERIMA

PASTOR DABIT JOSEPH DAVID SULEIMAN A. DIKKO

DR. BERNARD UDO

10National Gallery of ArtUSMAN AZORES SULAIMANMR. INIMIDUN IDEHEN

KOKO ADEYEMI                          MRS.

RUTH ANGO                             FINNY

DAVID                                       MRS.

OKEGBE C. VIRGINIA

11Centre for Black and African Arts and CivilizationHON. ABOM TONY ESUKORIPAMO ENOCH ADEKOYA FOLUSO BUSAYO MRS. IJEOMA NWAGBOSO HABIBU SANI SARA

DR DAUDA IBRAHIM OBODO DOUGLAS

12National Council of Arts and CultureBARR EMEKA IBEHON. PATTY ETETE INEMEH CHINWE CHUKWUANI CHIEF JAMIU EKUNGBA FOLAKEMI O. OSINOWO NKECHI NKOLI

LAWAL SANI MOHAMMED YAKUBU IBRAHIM BULAMA ABDULLAHI ALABURA

MRS. JULIANA AFUME MRS LOIS A. EVULANDU MUH’D A.N.B MAGAJI

13National Troupe and National Theatre of NigeriaBARR IBRAHIM ZALANIGEORGINA EGBEITA HON TADE ALUKO

OKECHUKWU ONYECHERE ABDULMALIK   NASSARAWA YUSUF HARUNA                                   TUKUR MUAZU

SHUAIBU S. KUGBO

14National Institute for Culture OrientationYUSUFU SHITTU GALAMBINO APPOINTABLE MEMBER AS PER STATUTE

 

15National Orientation AgencyKHALIL BOLAJIBARR. ANSELMA AGBO MUYIWA COKER

AMINU LIMAN BONDINGA BARR BUHARI DISINA HON. TAJUDEEN ASUNARA

USMAN ZURU

FEDERAL MINISTRY OF HEALTH
1University College Hospital, IbadanIBRAHIM BAKO SHETTIMAHON. DELE OLORUNTOBA PROF. G.O. BABAWALE DR MICHAEL SOMOYE BARR. ISA BURATAI RILWAN BELLO ESQ
2Lagos University Teaching Hospital, LagosALH SALI BELLOHON FATAI DIEKOLA

HON. BASHIR BOLARINWA DR. LOUIS OBODO – OGUTA CHIEF DERIN ADEBIYI

AMB KABIRU RABIU

3Ahmadu Bello University Teaching Hospital, ZariaAHMADU RUFAI MICHIKAALH MOHD ALIYU YARO CYHTHIA OBORO AHAMADU B. CHIRANCHI MUHAMMED A GONI

TAPA SIRMTU

4University of Nigeria Teaching Hospital, EnuguSULEIMAN UMARHON. SAHEED  YUSUF BARR. ERUCHALU C. CLARIS

BASHIR DANJUMA ZUBAIRU DR. CHUKWUKELU J. OKAFOR ABBA SADIQ MUHAYIDIN

5University of Benin Teaching Hospital, Benin CityCHIEF ADEDOJA ADEWOLUTEMITOPE O. FABANWO ONYEMELUKWE E. JOHN PAUL ALIYU OROJI WAMMAKO BITRUS TAWA

BARR. EDOBOR M. UKPEBOR

6Obafemi Awolowo University Teaching Hospital, Ile – IfeALH SHEHU BARAU NINGIHON. RICHARD ADAMS MS. MOJISOLA AKINSANYA BARR. KEVIN UGBAJA AHMED SHUAB BURANGA

MOHAMMED ABU IBRAHIM

7University of Ilorin Teaching Hospital, IlorinOLOROGUN OTEGA EMERHORBARR. MASUD TAIWO BARR FOLAJIMI OLASEINDE ALH. SANNI DODODO USMAN YUSUF TINGNO PROF MACAMUS IKPAH
8Jos University Teaching Hospital, JosCHIEF BARTH NWIBEBARR. IMOBIDHE OMOADONI ALH USMAN A. JAJIMAJI DAHIRU HUDU MUSA

AMINU JAYI TAMA DADA KUNLE MAKINDE

 

9University of Port Harcourt Teaching Hospital, Port HarcourtMUKTHAR AHMED ANKAOLORI LADUN SIJUADE

SLYVANUS FUESEME OGBOR HON. MAINA TAR

GANA JAMES SULEIMAN S. IBRAHIM

10University of Calabar Teaching Hospital, CalabarCOL. ABDUL MOHAMMEDEMEKA AKWUAKA RAHMAN ROTIMI SEGUN OMOWORARE DR. TASIU GACHI DIJATU BAPPA
11University of Maiduguri Teaching Hospital, MaiduguriHADI OKASHATUPROF FEMI  LANA MRS. FRANCA OSUWA YAKUBU I. BULALANI DR. DARE ADETUNJI AISHAT OJONE
12Usman Dan Fodio University Teaching Hospital, SokotoCHIEF OSARO IDAHAMINU OTMAN

ZAKI DANJUMA KAMBAZA YERIMA IRIMIYA AIG (Rtd) SALIHU ABDUL UGAH UMAYMAH Y. ABDULLAI

13Aminu Kano Teaching Hospital, KanoS.E. EMMADR. UDOMA BOB EKARIKA PRINCE KABIRU OLUWA HON. UMARI S. GAYA UMARU HARUNA

BARR AISHA G. GANA

14Nnamdi Azikiwe University Teaching Hospital, NnewiCHIEF EZEKIEL I. AFUKONYOROSEMARY OKIEGHAZI HON. TUNDE BALOGUN UMAR HARUNA DOGUWA DR FATAI BELLO

PROF. UMAR A. KATSAYAL

15Irrua Specialist Teaching Hospital, IrruaALH MUSA SALIFU RIRIWAITHEOPHILUS OKOH NGOZI LAURA CHIKERE IBRAHIM KARAMBA MRS SARATU B. DAUDU

OLORI MONISOLA OLORO

16University of Uyo Teaching Hospital, UyoSEN SALIU USAIN EGYEDR. SUNDAY OLIPAISE HON NIMBE TAWOSE YAHUZA IBRAHIM

HON. ABDULLAHI MUSA UMAR FAROUQ BAKO

 

17Abubakar Tafawa Balewa University Teaching Hospital, BauchiMR ZACHEUS ADELABUEFEBO S. SANDRA NOJEEM AYODELE IPAYE

ALH. ABBA L. ASHIGASHIYA EUNICE AYISA  SAMBO ALH. LAWAL S. STORES

18University of Abuja Teaching Hospital, GwagwaladaDR SAM SAM JAJAOMOBOLA A. YUSUF CHIAGOZIE AHANONU HAJIYA ABU S / FAWA MRS. ESTHER HAMISU HON. HACK ALAMBA
19Federal Teaching Hospital, GombeHON ENYI ENYIDR. FELIX OGEDEGBE ENGR. AZEEZ ADEOYE ABUBAKAR U. TAMBUWAL ANTIBAS ELNATHAN

MOUKTAR LUGGA

20Federal Teaching Hospital, AbakalikiALH. TIJANI RAMALLANDR ENIOLA OLAITAN AJAYI ONYEMUCHE NNAMANI SANI HARUNA

ALH. IDRIS MAIYAKI

ADAMU YAWALE

21Federal Teaching Hospital, Ido EkitiHON ABUBAKAR ZUKABABAPRINCE ONYEMIKE ASOBI LATIFAT KASSIM

HON. LEKAM KASSIM MUKTHAR DANBABA ALH. MAGAJI DAMBAM

22National Hospital, AbujaRT. HON. OLUBUNMI P. ETTEHMENE A SUNNY CHIEF JIDE AWOSEDO DR. VICTOR AMUTA BAKURA SHETTIMA ADO BAWA
23Federal Medical Centre, UmuahiaSEN. JOHN M. DANBOYIDR. EMEM WILLS ENIOLA OMOSULE YUSUF BADO MOK, ESQ. USMAN JAHUN

HELEN NGUYAN BANDEGA

BARR. STEVE EZEKWEM

24Federal Medical Centre, OwoSIMON T. AYANKANBEHON AKINLEYE AZEEZ HON. HENRY IKE IBRAHIM AL-AMIN LITTLE ABDULLAHI ADE

BARR REKIYA OGUCHE MRS. MWUESE KAABA

 

25Federal Medical Centre, AbeokutaDR KABIRU MATAZUELDER GABRIEL AKPAN HURERA AKILU ATTA BENEDICT GODSON SARAH VICTOR USMAN BUKAR SHERIFF

TITI RAMAT MOMOH

26Federal Medical Centre, OwerriSEN ISHAQ ADEBAYOUSMAN DAUDA DEBO AJAYI

MRS IFY BLESSING OKAFOR SEN RUFAI SANI HANGA REV. JACKSON T. TOMA ALH AMINU ABDULLAI

27Federal Medical Centre, MakurdiSEN. BELLO JIBRINDR NTETE DUKE HON ALAWIYE KING MRS NKECHI NNODI

ISYAKU NASIRU YUSUF ENGR SAIDUS S. DARAZO TAJUDEEN ASUNRARA

28Federal Medical Centre, KatsinaHANNATU AKILUCAPT. MIKE OKHOMINA HON. NIYI AKINYAGBA MRS EDITH NWABUNOR SULE SADIQ SANI SAMI RABIU DANJUMA DANIEL DUNG DALYOP
29Federal Medical Centre, NguruCHUKWUMA AGUFUGOMRS. OLANYAGI SILVA OGUNLANA CHRISTOPHER HON. BALELE A. MUSA RAKIYA MUSA ZAKARI ESTHER AHMED

BARR. SATZILAND P. DASHI

30Federal Medical Centre, AsabaSEN. ALKALI A. JAJEREHON. LAWRENCE OKAH DR GBOLADE OSHINOWO DR. OKEY IBEKWE YAHAMA BARAU JANGEBE HON HAYATU HASKE

SANI ISA

31Federal Medical Centre, BidaISHAQ USMAN SARKIN SHANU LEREAFOLABI RHODA MOSES FEMI OREBE

MRS MARY NNEKA EGWU MUSTAPHA AHAMED S/ BIRNI WASINI DEBIRO

ADAMU BABA ALIYU

 

32Federal Medical Centre, LokojaRT. HON. CHIBUDUM NWUCHEHON ODARO OMOREGIE

MRS. OMITOKU ADETOKUNBO CYNTHIA ALOKE

ZALIHATU SADIQ SANI AUGUSTINA SHITGURUM SEN. SADIQ YAR’ADUA

33Federal Medical Centre, GusauDR OLORUNNIMBE FARUKANMIJUSTINA JOHN AKPAN ADE ADEGOROYE ALIYU ISA BAKORI MOHAMMED DANIYA HAJIA AMINA BAYERO

ZAINAB BUBA GALADIMA

34Federal Medical Centre, YolaHABIBA IBRAHIM UMARCHIEF VICTOR GIADAM TAYO AGBOMUSERIN CHIEF EDWIN NGIGE HAJIYA HADIZA K. HAUSA ALH. SABO MADUGU

HON SAMUEL A. EGYA

35Federal Medical Centre, Kebbi, Birnin – KebbiPRINCE MALIK AFEGBUAPATRICIA B. OKOROIDEM ADEFILA A. ADEREMI

BARR. FRANCA EZECHUKWU DR. MOH’D LAWAL SULEIMAN JULIUS I. KUSSY

ALH.SANNI BELLO MUSTAPHER

36Federal Medical Centre, JalingoBARR OKEY EZEABARR. KATE M. ERHUEN DR FATAI ATANDA

ALH. DANLAMI GARBA NA’ALLAH ALIYU ZURMI HAUWA MUHAMMED SANI ISIAKA ANAFI KARAJO

37Federal Medical Centre, YenagoaHON. GARBA ATTAHIRUALICE EKPENYONG OGUNDANA AKINDELE NGOZI CHINYELU EZENWA DR ABDULLAI MAIKANO ALH. ADAMU DOGO

BARR OMALE OMALE

38Federal Medical Centre, KeffiPRINCE SULE IKODR. EDWARD OKUNDAYE MR RILWAN AKINJAGULA IFEANYI OKECHUKWU HAJIYA HALIMA LABO ABDULLAHI AMINCHI

HAJIYA RAMATU A. AJUJI

39Federal Medical Centre, AzareAMB AHMED MAHMUD MADORICOMRADE O IRABOR

HON. IFENYINWA VICTORIA ALH. ABIDEEN OLADIMEJI KABIR UMAR

HON WAZIRI S. MAMMAN BARR SADIQ MUHAMMED

 

40Federal Medical Centre, Birnin – KuduUMAYA ABDULLAIMRS CHIODI AMADI COL OLU APATA

SEN. ANTHONY AGBO HABIBA IBRAHIM UMAR KAUMI DAMBOA

AMB ISAAC ONU

41Federal Medical Centre, Ebute- MettaISHOLA BALOGUN FULANISIR RAPHAEL HARUNA MRS BUKKY OSUNRINDE ATAMAH CHUKWUMA ALH. UMARU DANGE LUBABATU ABDULKARIM

HON. PAUL A. SUKU

42Federal Psychiatric     HospitalsHON. SHABAN OHINOYI SHUAIBUCP J.E.T OSHIOMOGHO OLISEMEKA M. ONOH MANNIRU UBA

DR. TIMOTHY GANA

43National Orthopedic HospitalsDR. JOHN OTUTUDR. (MRS) UCHE S. AGU MAIGARI BELLO KASSIMU TIT AUTA

DR. NABBS IMEGWU

44National Eye Centre, KadunaALH USMAN MAGAJIDR. CYRIL OKAFOR GARBA A. UMAR HON. ISAH AMBAKA

BASSEY UTUM INAH

45National Ear Care Centre, KadunaHANNATU MUSAWABUNMI AJAYI-ORINIOWO MANIR SHEHU

BASHIR LAWAL B.

ISA SULEIMAN

46National Health Insurance Scheme, AbujaDR. EYANTU IFENEYSEN. BASSEY OTU DR TUNJI ALAUSA

DR. SYLVESTER NWAMBE PHARM. HALIRU LAWAL ARC. SAMSON RUFAI

HUSSEIN Z. AKWANGA

47NATIONAL PRIMARY HEALTH CARE DEVELOPMENT AGENCYATTAHIRU ALIEROIBRAHIM IDAIYE, ESQ

DR. ABDULFATAI O. A. MORAFA CHIJOKE MADUMERE

AIR CMDR. E. K. JEKADA AMINU GARBA GUSAU BULAMA M. KUKUWA HON DAUDA G. BUNDOT HON. AISHA R.I IBRAHIM ADIAMA A. YUSUF

PROF. LIBYA AUDU

 

48National Agency for Food and Drug AdministrationHON INUWA ABDUL- KADIRDR MUFUTAU YAHAYA HON. OPEYEMI BAMIDELE TUKUR S / FADA

ALH. GARBA MULIMA ALIYU BELLO

ALH. GAMBORI GONI

49National Agency for the Control of HIV / AIDS (NACA)PAULINE TALLENDR. SIMON O. IMUEKEMHE EMMANUELLA IZUNWA BARR. ADEBOLA OYENEYIN SEN. DIPO ODUJINRIN INYAMAH PATIENCE N. PHARM KABIRU ALIYU ABBATI RASHEED

JUNAIDU BABA

DR. HAZAEL CHECHARA ZAINAB KWANCHI

FEDERAL MINISTRY OF WATER RESOURCES
1Anambra – Imo River Basin Development AuthorityCHIEF HILARY EKEPRINCE EDMUND A. POKU ABDUL-LATEEF D. OGUNSIJI CHARITY SHEKARI

IBRAHIM D. I JALO WAZIRI HON. CHIDI OKWUWORLU

2Benin – Owena River Basin Development AuthorityALH. ALI OLANUSIOTUNBA TUNDE ONAKOYA ROMANUS EGBULADIKE BASHIR YUSUF IBRAHIM HON. NELSON ALAKPA

ALH WAHEED ADESINA

3Chad River Basin Development AuthorityHON. MOHD WALI SHETTIMADR JIBAYO ADEYEYE EMMA DEEYA

CHUKWU L. CHIMUANYA HAJIA SAMINA ALKAMAWA SULEIMAN UMAR KEFFI

4Cross River Basin Development AuthorityHON. ESEME SUNDAY EYIBOBARR LAZ UNDIE

ENGR. ADEMOLA OYADARE GARBA BUTALAWA

ALH. SHUGABA UMARA

SALIHU ABDULKAREEM

5Hadejia – Jama’ are River Basin Development AuthoritySEN. TIMOTHY ADUDUDR MRS JANET OYUBU OKORO NWACHIMERE ABDULKARIM AHAMED DANLADI LENNNNGKOP

ZAID ARABO

 

6Lower Benue River Basin Development AuthorityHON. BALA ADAMU KUTAMR. JONAS KAFUNG

ENGR. THEOPHILUS C. ILOZUE ALH SALISU HAYIN ALHAJI HON. HASSAN JONGA

BARR. WOGU BOMS

7Niger Delta River Basin Development AuthorityMALLAM ABDULLAI DATIYOMUYIWA GBELEYI

SALLY WILLIAM CHINEBU SEN. MOH’D IBRAHIM DUDU ALH. HASSAN GAMBO

DR. YARIMA S. YUSUF

8Lower Niger River Basin Development AuthorityALH ZAKARAI IDDEHYACINTH OKPARA DIKE AUGUSTINE MUOMAIFE SIDI ALIYU LAMIDO ABDULLAHI A. BABA

ADENIYI BODUNRIN KUNLE

9Ogun – Oshun River Basin Development AuthorityMR SOLA LAWALCELESTINE AWOR

BARR. ADEWALE T. ADELAKUN CLEMENT ANOZIE

SEN. ALI KONA AKOGUN JIMOH RAUF

10Upper Benue River Basin Development AuthorityHON BELLO AYUBAALERO NAOMI TENUMA MUSTAPHA B. BATSARI DR JAMES A. ANGBAZO ADEPEJU M. OPEYEMI ABISHAI M. ANDRIYA
11Sokoto-Rima River Basin Development AuthorityMARLIYYA SANUSI ZAYYANMR. JAMES NWITE

AIR CMDR. K. A JAKADA ALH. MUSA M. GAIDAM ALH HASSAN BAGIGI GODWIN BAZARI

12Upper Niger River Basin Development AuthorityALH MOHAMMED ALABEJOHN ONYIA NEBO MARY DOGO EBEDI. DANIEL ADEJOBI

ABDUL KAREEM SANUSI

SANI AHMAD

13National Water Resources Institute, KadunaBASHIR DAHIRU TUKURBABATOPE ONABELEJO YAHAYA UMAR

JIBRIL BABALE NASS ORUME

MINISTRY OF NATIONAL PLANNING
1National Bureau of StatisticsDR KABIRU NAKAURAMR AKINOLA I. BASHIRU PROF. MOSES MOMOH LAWAL IBRAHIM DANHAIRE MADU ENNEMMWA

ADAM MODU

 

2Centre for Management DevelopmentMR JOSEPH TEGBEDR. MIKE  OGAR UMAR LAWAL ISIYAKU

ABUBAKAR M.I. K/NAMODA TAVIS E. DAVID – WEST

KEN ELUMA ASOGWA, ESQ. EZEDINMA NONSO DAVID MALLAM GARBA MAIDUGU HON PAM I. RANDONG

3Nigeria Institute of Social and Economic ReseachHON. DABANG NWELBISHMRS. RHODA AKO DR. WALE OKEDIRAN PROF. M.L BASHAR

REV CHRISTOPHER UTOV

CHIEF COSMAS N. MADUKA HAJIYA DUMBA M. MIKAILA

Comments